28 Temmuz 2011 Perşembe

Wrecked (2011)

Sinemaseverlerin zaman zaman yaşadığı talihsizliklerden biri, oyunculara kanıp kimseyi dinlemeden filmi ısrarla izleme arzusuna yenik düşmesidir. Afişte Adrien Brody’i gören bünye tabi ki de bu yanılgıya tekrardan düşer. ABD-Kanada yapımı gerilim filmini Christopher Dodd kaleme alırken, Michael Greenspan da yönetiyor. Türkiye’de Haziran 2011’de gösterime giren 85 dakikalık filmin başrol oyuncusu Adrien Brody aynı zamanda yapımcılar arasında da yer alıyor.

Raymond, bir anda uyanır ve kendisini vahşi doğanın içinde bulur. Fakat ortada iki problem vardır: Uyandığı arabada bir ceset vardır ve Raymond maalesef hiçbir şey hatırlamamaktadır.

27 Temmuz 2011 Çarşamba

Dear John (2010)

Dünya çapında o kadar büyük tanıtım yapıldı ki sinemada olmasa da dayanamayıp ben de evde izledim. “What’s Eating Gilbert Grape”, “Chocolat” ve “The Shipping News” filmlerinin ünlü yönetmeni İsveçli Lasse Hallström’ün yönettiği, Nicholas Sparks’ın aynı isimli kitabından uyarlayarak Jamie Linden’ın kaleme aldığı 105 dakikalık ABD yapımı filmin türünü dram, savaş ve romantik olarak sıralayabiliriz. Tabi Nicholas Sparks ismini duyar duymaz insanın aklına "The Notebook", "Message in a Bottle", "A Walk to Remember" gibi başarılı projeler geliyor. Lakin bu sefer umulan pek bulunamıyor. Suçu tabi ki hemen Sparks'a atmak doğru değil. Filmin baş rollerinde ise Channing Tatum, Amanda Seyfried ve Richard Jenkins yer almaktadır. 25 milyon $ bütçe ile yapılan 105 dakikalık filmin hasılatı ise 110 milyon $’ın üstünde tahmin ediliyor. Reklamın ne kadar önemli olduğunu bu filmi izledikten sonra rahatlıkla anlayabilirsiniz!

26 Temmuz 2011 Salı

Beautiful Lies (2010)

Afişte Audrey Tautou’yu görür görmez sorgulamadan aldığım romantik komedi türündeki filmin orijinal adı De Vrais Mensonges olarak geçiyor. Senaryoyu Benoit Graffin ile kaleme alan Pierre Salvadori, yönetmenliği de üstleniyor. Daha önceden 2006 yapımı “Priceless”ta Tautou ile beraber çalışmışlardı. Fransız yapımın baş rollerini Audrey Tautou, Nathalie Baye ve Sami Boujila paylaşıyor.

Emilie bir kuaför salonu işletmektedir. Depresyonun en dibine gömülen annesini hayata döndürmek için ona isimsiz olarak tutkulu aşk mektupları yollamaya başlar. Annesini tekrardan hayata döndürürken işler sarpa sarar.

25 Temmuz 2011 Pazartesi

A Brand New Life (2009)

Çok fazla Kore filmi izlemiyorsanız ve başlangıç yapmayı istiyorsanız A Brand New Life harika bir fırsat olabilir. Orijinal adı “Yeo-haeng-ja” olan ve Türkçe’ye “Yepyeni Bir Hayat” olarak çevrilen Fransız-Kore yapımı 92 dakikalık filmi kaleme alan Ounie Lecomte ayrıca yönetmen koltuğunda da oturmaktadır. Korece ekrana gelen dram, 2009 Cannes Film Festivali’nde de gösterilmiştir. Başrollerde ise iki küçük oyuncu Kim Sae-ron ve Park Do-Yeon yer alıyor.

Yıl 1975 … Dokuz yaşındaki Jin-hee, babası tarafından yetimhaneye bırakılır; hem de ona veda bile edemeden. Küçük kızın yetimhanedeki tek umudu ise bir gün babasının gelip onu geri almasıdır.

20 Temmuz 2011 Çarşamba

The Tree (2010)

İncir Reçeli”nin etkisi yeni geçmişken tekrardan incirle fakat bu sefer ağacıyla karşılaştım! Ocak 2011’de gösterime girmiş olsa da yeni izleyebildiğim The Tree, dram ve romantik türüyle izleyicinin karşısına çıkıyor. Ayrıca L’arbre olarak da bilinen Fransa, Avustralya, İtalya yapımı 100 dakikalık filmin yönetmen-senaristi Julie Bertuccelli’dir. Judy Pascoe’nin “Our Father Who Art In The Tree” kitabından uyarlanan proje, Cannes Film Festivali’nin kapanış filmi olarak gösterildi ve iki ödüle layık görüldü. Başrollerde ise Charlotte Gainsbourg, filmi izlemenize sebep olacak Morgana Davies ve Marton Csokas yer almaktadır.

Dört çocuklu bir ailenin 8 yaşındaki kızı Simone, babasının ölümü ardından evlerinin bahçesindeki dev incir ağacının yaprakları sayesinde babasının onla konuştuğunu düşünür. Babasını onları bıraktığını kabullenmek istemeyen Simone, annesi ve kardeşlerini de bu ağacın fısıldadığına inandırır. Fakat bu inancın verdiği güven sonsuza kadar devam edecek mi?

19 Temmuz 2011 Salı

Bizim Büyük Çaresizliğimiz (2011)

16. Nünberg Türkiye-Alman Film Festivali’nde en iyi film ödülünü aldıktan sonra gösterime giren proje, Türkiye, Almanya, Hollanda yapımı bir film olarak karşımıza çıkıyor. Dram komedi türünde başarılı sayılabilecek 101 dakikalık filmin en büyük silahı şüphesiz ki İlker Aksum’un baş rolde oynamasıdır. İlker Aksum’a Fatih Al ve Güneş Sayın eşlik ediyor. “Tatil Kitabı” filmini kaleme alıp yöneten Seyfi Teoman, burada da hem senaristliği hem de yönetmenliği üstlenmektedir. Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı’nın aynı adlı eserinden uyarlanıyor.

30’lu yaşların sonundaki Ender, liseden beri Çetin'le çok yakın arkadaştır. Yıllar sonra aynı evi paylaşan dostlar eski günlerine tam döneceklerini hayal ederlerken Almanya’da yaşayan arkadaşları Fikret, Türkiye’de trafik kazası geçirir. Kaza sonunda anne ile babası vefat eder. Almanya’ya dönmek zorunda olan Fikret, başka tanıdıkları olmadığı için Ankara’da üniversitede okuyan kız kardeşini okul bitene kadar onlara emanet ederek gider.

18 Temmuz 2011 Pazartesi

Forever Young (1992)

Adını her duyduğumda sadece şarkı gelse de, filmi bu zamana kadar izleyemeyişim büyük bir kayıp olmuş. Senaristi J.J. Abrams’ın (ayrıca yapımcılardan) önemli bir referans sayılacağı 102 dakikalık eğlence ve heyecan yüklü filmin yönetmeni Steve Miner iken başrollerinde Mel Gibson, Jamie Lee Curtis ve Elijah Wood yer alıyor. Macera, komedi, bilimkurgu gibi birçok türün birleştiği ABD yapımı bu projeyi izlerken sıkılacağınızı hiç sanmıyorum. Zaten 128 milyon $ gibi büyük bir hasılat yapması bunun en güzel kanıtıdır.

Test pilotu olan Daniel McCormick'in (Gibson) hayatı, 1939 yılında çok sevdiği ve evlenmek istediği sevgilisinin bir trafik kazası geçirmesiyle alt üst olur. Kaza sonucunda bitkisel hayata giren sevgilisinin yaşama ihtimali neredeyse yoktur. Bunu kaldıramayan McCormick, sevgilisinin ölümünü görmektense bir denek olmayı yeğler. İnsan dondurmaya yarayan kapsül denemesini kabul eden pilot, uyandığında bir sürprizle karşılaşacaktır!

14 Temmuz 2011 Perşembe

Don't Look Back (2009)

Orijinal adı Ne Te Retourne Pas olan Fransız yapım, 2009 Cannes Film Festivali’nde gösterildi. Psikolojik gerilim türündeki filmin yönetmeni Mariana De Van, senaryoyu Jacwues Akchoti ile birlikte kaleme alıyor. Başrollerinde ise her zaman hayranlık uyandıran çok başarılı ve güzel iki oyuncu var: Sophie Marceau ve Monica Bellucci! Tabi bu ikisinin ismini duyar duymaz filmin nasıl olduğuna dair merak artıyor. Fransızca dilindeki proje başarılı bir kurguyla perdeye aktarılıyor.

Türkçe’ye Dönüşüm adı ile çevrilen filmde, Jeanne (Marceau)2 çocuk annesi evli bir yazardır. Kendisinde ve çevresinde fiziksel olarak yavaş yavaş değişiklikler hisseder. Bu değişikliklere çözüm bulmak için bir fotoğrafın izinden İtalya’ya gider ve buradaki bir kadının peşine düşer. 

13 Temmuz 2011 Çarşamba

How Do You Know? (2010)

Türkiye’de gösterime girmeden raflarda yerini alan romantik komedi türündeki How Do You Know, oyuncu kadrosu ile izlenmesi gereken bir film gibi görünse de, istenileni tam olarak seyirciye sunmakta güçlük çekiyor. 3’ü 1 arada (yönetmen, senarist, yapımcı) ile karşımıza çıkan 47 Emmy adaylığından 20’sini kazanan üstat James L. Brooks da filmin izlenme sebebi için oyuncularla yarışabilir. Owen Wilson, Reese Witherspoon, Paul Rudd ve Jack Nicholson’a milyon dolarlar ödeyerek ikna etse de senaryo ve kurgu açısından zayıf olduğunu düşündüğüm 116 dakikalık bir projeyi ortaya çıkarıyor. 5 Oscar ödülü sahipli “Terms of Endearment” filmini 8 milyon $ bütçe ile çekip 108 milyon $’dan fazla bir hasılat elde ederken, bu filmde dibe vurduğu söylenebilir.

12 Temmuz 2011 Salı

Loft (2010)

15 Temmuz’da “Çatı Katı” adıyla gösterime girecek Hollanda yapımı Loft, sürükleyici senaryosu ile dikkat çeken bir yapım olarak yaz aylarında seyirciyi şaşırtıyor. Zira yaz aylarında ilgi çekici konusu olan pek fazla filmi gösterime çıkarmazlar. Yönetmenliğini Antoniette Beumer’in yaptığı projenin senaristi ise Bart de Pauw’dur. Belli bir noktadaki konuyu anlatsa da o kesitin içinde az da sayılmayacak bir kadro söz konusu: Anna Drijver, Katja Herbers, Barry atsma, Kim Van Kooten, Fedja Van Huet baş rolleri çeken isimlerden bazıları. Proje daha evvel Erik Van Looy tarafından 2008 yılında Belçika yapımı olarak aynı isimle çekilmiş. Onu izlememiştim lakin 2 yıl arayla bir film neden tekrar çekilir diye de düşündürmüyor değil.

11 Temmuz 2011 Pazartesi

Super 8 (2011)

En büyük özelliği J.J. Abrams ismini taşıması olan Super 8, 110 dakikalık süresi boyunca bilimkurgunun dibine vuran bir Amerikan yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen J.J. Abrams, 50 milyon $ bütçeyle projeye imzasını atıyor fakat o da kendinden emin bir şekilde gişe hasılatını katlayacağını biliyor. Şimdiden üç katına ulaşan hasılatın gün geçtikçe artacağından tabi ki şüphe yok. Yapımın başrollerinde Joel Courtney, Kyle Chandler ve Elle Fanning yer alıyor.

1979 yılında, Nevada’da gizli bir askeri bölgeden trenle Ohio’ya çok özel ve gizli bir kargo taşınmaktadır. Trene gerçekleştirilen intihar saldırısı ile tren raydan çıkar. Bu kaza ile birlikte, kargo ortalığa saçılır. Aynı zamanda bir grup çocuk kendi imkanlarıyla bir zombi filmi çekip yarışmaya katılacaktır. Tren kazası ve çocukların film hayali bir noktada istemeden birleşir. Bu da dünya için yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır.

9 Temmuz 2011 Cumartesi

Tom Hanks

Cast Away
Eğer bir oyuncunun filmlerinin yarısından fazlasını izlediyseniz (diğer yarısı genellikle kariyerinin başlangıcındaki filmler) ve bunların içinde bir tanesi dışında hepsini tekrar tekrar izlemekten sıkılmıyorsanız o oyuncu biyografi seçimi için biçilmiş kaftandır! Bahsettiğim kişi herkesin sevgisini kazanmış ve bugün doğum gününü kutlayan Tom Hanks! Uzak diyarlardan okumayacağını bilsem de iyi ki doğmuşsun J

7 Temmuz 2011 Perşembe

In a Better World (2010)

2011 Oscar’ın göz bebeği yabancı film olarak gündeme gelen In a Better World, 119 dakikalık bir dram olarak karşımıza çıkıyor. Orijinal adı Hævnen olan Danimarka ve İsveç ortak yapımı filmin yönetmeni Susanne Bier, senaristliği de Anders Thomas Jensen ile paylaşıyor. Başrollerinde Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm ve Ulrich Thomsen yer alıyor.

Bir Afrika mülteci kampında doktorluk yapan Anton, fırsat buldukça Danimarka’daki ailesinin yanına gitmektedir. Oğlu Elias, okulda serseri çocuklar tarafından rahatsız edilmektedir. Okula yeni gelen Christian ise Elias’ı korumaya başlar ve bu rahatsızlık sona erer. Lakin kısa zamanda kurulan bu dostluk, her iki çocukta ve ailelerinde yeni olayların başlangıcına ışık tutar.

6 Temmuz 2011 Çarşamba

Incendies (2010)

Evde izlediğim bazı filmlerde yanımda kağıt kalem bulundururum ufak tefek notlar almak için. Bu filmde de yanımda duruyordu. Ama bir türlü yazmaya elim gitmedi. Film insanı öyle bir ekrana kitliyor ki başka bir şey ile ilgilenemiyorsunuz. 2011 en iyi yabancı Oscar adayı olup da ödülü “In a Better World” filmine nasıl kaptırdı bilmiyorum. “In a Better World” filminde gerek senaryo, gerek görsellik gerek de kurgu oldukça yerinde (ki o filmi de çok beğendim) olsa da bu filmin senaryosu o kadar kuvvetli ki diğer hiçbir filmi aklınıza dahi getiremiyorsunuz. “İçimdeki Yangın” olarak Türkçe’ye çevrilen 130 dakikalık Kanada yapımı bu dramın (yoksa trajedi mi demek daha doğru?) yönetmen koltuğunda Deniz Villeneuve oturuyor. Wajdi Mouawad’in “Scorched” adlı oyundan uyarlanan senaryoya sahip, Fransızca ve Arapça’nın kullanıldığı projenin başrollerinde Lubna Azabal, Melissa Desormeaux-Poulin, Maxim Gaudette, Remy Girard ve Allen Altman oynamaktadır.

4 Temmuz 2011 Pazartesi

Transformers: Dark of the Moon (2011)

Ünlü yönetmen Michael Bay serinin üçüncü filmiyle beyazperdedeki yerini alıyor; üstelik bu sefer 3 boyutlu olarak! Son zamanlarda 3 boyutlu izlediğim filmlerin arasında görsel olarak en tatmin edicisi olan Transformer: Dark of the Moon, 155 dakikalık süresiyle biraz yorsa da (gerçi diğer filmlerin süresi de buna yakındı) seriyi ve türü sevenler için kaçırılmamalıdır. İkinci film gibi senaryosu Ehren Kruger’a aitken, idari yapımcı listesinde Steven Spielberg bulunmaktadır. Oyuncularda Megan Fox dışında değişiklik yok: Shia LaBeouf, Patrick Dempsey, Josh Duhamel, Francecs McDormand. Megan Fox yerine ise Rosie Huntington-Whiteley dahil ediliyor. Yazmadan geçemeyeceğim biri daha var kadroda: Ken Jeong! “Hangover” serisinden bilinen  oyuncuyu filmde görür görmez yüzümde kocaman bir tebessüm belirdi.

3 Temmuz 2011 Pazar

Made in Dagenham (2010)

Erkekler! Filmin konusu kadın hakları olabilir ama mutlaka siz de izleyin! Hem yaşanmış bir olay, hem ders alınması gereken bir öykü, hem de bugün bile aynı olmasa da psikolojik olarak benzer eşitsizlikleri yaşayan kadınları anlamanız için izlemeye değer! Biraz ciddi bir giriş gibi görünebilir ama bu film için başka türlüsü olamazdı J Girişin  böyle oluşuna bakmayın. Tarihi ve dramı içinde barındırırken komedi türüne de göz kırpan oldukça eğlenceli 113 dakika geçireceğinize eminim. Senaryoyu William Ivory kaleme alırken, yönetmen koltuğunda “Calendar Girls”, “A Lot Like Love” filmlerinin yönetmeni Nigel Cole oturuyor. Kadronun erkek tarafında Bob Hoskins'e sırtını dayayan yapımda, kadın oyuncular Sally Hawkins, Rosamund Pike, Miranda Richardson, Jaime Winstone inci misali diziliyorlar.

2 Temmuz 2011 Cumartesi

Two Lovers (2008)

“Sevgi neydi?” sorusunu Asya’dan (Selvi Boylum Al Yazmalım) duyduğumuzdan beri her iki cevabı da düşünür ve tartışırız. Hangisi doğrudur bilinmez ama Two Lovers filminde de buna benzer bir konuya el atılıyor. Türkiye’de gösterime girmeden DVD olarak satışa sunulan Two Lovers, “Gecenin İki Yüzü” filminin yönetmen ve senaristi James Gray tarafından hem yönetilip hem de Ric Menello ile kaleme alınmıştır. 100 dakikalık dram ve romantik türündeki filmin kadrosu ise senaryonun önüne geçecek kadar başarılı oyunculardan oluşuyor: Joaquin Phoenix, Gwyneth Paltrow ve Vinessa Shaw.

1 Temmuz 2011 Cuma

You Again? (2010)

Kadınlarla dolu 105 dakikalık bir komedi filmi izlemek istiyorsanız You Again? son zamanlarda çekilen filmlerde ideal bir tercih olabilir! Komedi deyince sadece erkeklerin var olmadığını ya da en azından alternatiflerin çoğalmış olduğunu görmek seyirciyi mutlu ediyor. Moe Jelline’nin kaleme aldığı filmin yapımcısı ve yönetmeni “Who’s Your Dady?” ve “She’s the Man” filmlerinden anımsadığımız yönetmen Andy Fickman. Kristen Bell, Jamie Lee Curtis, Sigourney Weaver, Kristen Chenoweth, Odette Annable ve Betty White ise kadınlar kadrosunun parlak yıldızları olarak arzı endam ediyorlar.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...